Nicko brann inte bara i skallen och skrek helt okontrollerat (vilket oftast är helt kontraproduktivt)
Han försökte även informera om hur och varför. Bra Nicko!
Stoke också till Tobbe som trots ganska hårda ord inte tog det hela så personligt som många kanske gjort utan istället lyckades se det hela mer objektivt.
Det Nicko gjorde ledde till FLER vågor till ALLA och därmed bättre stämning i vattnet.
Detta fungerade för att:
- Vi var endast 6-7 pers i lineup. Är det fler räcker inte rotationen i kö-systemet, dvs folk
hinner paddla tillbaka till peaken medan många fortfarande sitter i kö.
Väntan blir för lång, folk blir frustrerade och börjar snejka, paddla på samma vågor, osv.
Någon som Nicko kan dessutom inte paddla runt till 20 pers och försöka skapa ordning.
- Vi "tjoade" och "coachade" in varandra i vågorna, typ skrek "paddla!","Paddla djupare!!", "kör!!"
"wohooooo!!" för att försöka peppa alla andra att fånga vågor. Detta ger större rotation i kösystemet, folk försvinner in mot stranden, de får fler vågor, jag får fler vågor, alla får fler vågor.
- Nicko föregick även med gott exempel, dvs gjorde EXAKT själv på det sätt det han förväntade
sig av andra. Sånt ger ju respekt från andra till skillnad från bara tomt snack.
Nu till det andra problemet som är folk i impact zone. Helt ok att ramla lite då och då och därmed hamna TILLFÄLLIGT i impact zone, ut därifrån bara så snabbt som möjligt. Inte ok att paddla tillbaka ut till takeoff GENOM impact zone. Dels ligger man ju hela tiden i vägen, dels genar man hela kön. På ett ställe med väl definerad riktning på vågen paddlar man RUNT och ut till takeoff.
Jag har sällan varit med om så bra ordning och stämning i sverige på ett så trångt ställe.
Bra surf var det oxå

Life is good!!