Facebook data

1
Surf science
#82717 Surf science 15 år sen Stoke: 2

shark_feeder
Inlägg: 350
graphgraph
offline

magicseaweed.com/news.php?categoryId=7

Gammalt men rätt matnyttigt, även om det är populärvetenskapligt och väldigt generaliserade:

magicseaweed.com/North-Atlantic-Swell-Period-Alert-Content/1376/
(brittiska öarna och mer än 2/3 av den skandinaviska landmassan är kanske försumbart små i sammanhanget - refraktion är ju också ett fenomen att räkna med... bakvänd storcirkelutbredning också... eller menar dom att de finska surfarna reser till Senegal?)

Här ( magicseaweed.com/Swell-Quality-Content/1163/ ) har ni också anledningar till varför MSW är trams och varför det tex är bättre att titta på tex www.fnmoc.navy.mil/ tillsammans med swellwatch.wetsand.com/#place=33.715201644740844_-119.575195_7_1422_height_none_Sat_-1 och tillhörande spectragram (ni hittar det under fliken charts, när ni klickat på den senare länken)

Kan nu någon datorkunnig berätta för mig hur jag kan spara ner det senare på hårddisken utan att behöva göra en printscreen?
 
Logga in för att svara
1
Moderatorer: Redax
 
Glömt användarnamn eller lösenord?
Bli medlem!