Facebook data

1
Laga våtdräkt
#111955 Laga våtdräkt 8 år, 7 månader sen Stoke: 0

Timinho
Inlägg: 3
graphgraph
offline

Tjena.

Vinterdräkten läcker in främst runt partiet runt armhålorna på min Infinitydräkt, då "gummilisten" på insidan av sömmarna nöts bort. Har kollat runt lite om det går att köpa denna tätning, så man kan laga dräkten, utan lycka. Det är ju ingen billig historia att bara köpa en ny dräkt.

Någon som vet om, och i så fall var, detta går att köpa?

MVH Tim
 
Logga in för att svara
#111956 Svar: Laga våtdräkt 8 år, 6 månader sen Stoke: 3

CharterNils
Inlägg: 67
graphgraph
offline

Jag antar att du är ute efter "Svarta häxan". Det är ett gummilagnings/våtdräktslagnings-klister.
Finns hos de större surfbutikerna (och säkert hos de mindre också). Tips är att inte snåla på godsakerna. Ös på och täck ett område större än vad listen täckte ursprungligen.

surfers.se/vatdrakter/ovrigt/neoprenlim
 
Logga in för att svara
#111957 Svar: Laga våtdräkt 8 år, 6 månader sen Stoke: 0

Timinho
Inlägg: 3
graphgraph
offline

Tack för svar, men svarta häxan har jag. Är ute efter gummiremsan som sitter på insidan. upplever att Svarta Häxan blir ganska vass, men får kanske köpa det jämte isvatten i dräkten. Men har snålat, så ska ösa på ordentligt
 
Logga in för att svara
#111958 Svar: Laga våtdräkt 8 år, 6 månader sen Stoke: 1

harry
Inlägg: 23
graphgraph
offline

kan rekommendera att köpa lagningskit med svarthäxan från tex magicseaweed då får du med tunna neoprenlappar och band som du limmar över skadan på insidan så tätar det bättre och blir mjukare mot huden
 
Logga in för att svara
1
Moderatorer: Redax
 
Glömt användarnamn eller lösenord?
Bli medlem!